Oddziaływanie elektromagnetyczne

Jak oddziaływanie elektromagnetyczne RTV/AGD wpływa na ludzi

drobne AGD

Oddziaływanie elektromagnetyczne na każdym kroku

Szybki rozwój technologiczny jest faktem od wielu lat i nie sposób go zatrzymać. Mowa tutaj nie tylko o nowoczesnych technologiach, ale też tych, które tworzą drobne AGD i urządzenia RTV codziennego użytku. Telewizory, laptopy czy telefony komórkowe - wszystkie te urządzenia są nieodłączną częścią naszej codzienności. Drobne AGD towarzyszy nam w domach, a smartfony i inne urządzenia elektroniczne także poza nim. Mało kto zastanawia się przy tym, jakie jest oddziaływanie elektromagnetyczne tych wszystkich urządzeń na użytkownika.

Z drugiej strony nie da się uniknąć pola elektromagnetycznego (PEM), ponieważ jest emitowane przez elementy środowiska naturalnego. Jednak zdecydowanie więcej generują go urządzenia elektryczne, choć na różnych poziomach. Właśnie dlatego tak istotne jest zrozumienie ich wpływu na nasze ciała.

Wnioski z wyników badań

Obawy wielu osób budzi fakt, że długotrwałe narażenie na silne PEM może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Niektóre badania naukowe sugerują, że jest to możliwe. Jako skutki wskazują zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, zmęczenie, bóle głowy lub problemy z koncentracją i snem. Co pewien czas pojawiają się także doniesienia o możliwych nowotworach. Wcześniej wspomniane badania i pomiary elektromagnetyczne nie dają jednak jednoznacznego potwierdzenia negatywnego wpływu na człowieka. Są to często badania niemiarodajne lub przeprowadzone na zbyt małej grupie osób. Potwierdza to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Nie zmienia to faktu, że wiele osób wyraża swoje obawy w tym zakresie. Nie przekonują ich nawet rzetelne pomiary pól elektromagnetycznych, mieszczące się w obowiązujących normach.

Czy da się ograniczyć wpływ PEM na człowieka?

Badania są niejednoznaczne, a zalecenia konkretne. Niemniej jednak wiele osób skarży się na szczególną wrażliwość na pole magnetyczne. Nie istnieją żadne medyczne sposoby badania takich odczuć. Są jednak proste sposoby minimalizujące oddziaływanie elektromagnetyczne na człowieka.

Podstawą jest zachowanie odpowiedniego dystansu od urządzeń emitujących PEM. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to proste w dzisiejszym świecie. Bardziej realne jest ograniczanie czasu spędzanego w pobliżu tych urządzeń. Często nie przychodzi nam nawet do głowy, że ekspres do kawy naszpikowany elektroniką, generuje wyższe poziomy PEM. Każdy bez wyjątku jest narażony na promieniowanie elektromagnetyczne. Nie ma się co łudzić, że uda się uniknąć w 100% jego wpływu. Dopóki badania nie potwierdzą negatywnego wpływu PEM na człowieka, należy zachować spokój.

drobne AGDoddziaływanie elektromagnetycznepomiary elektromagnetycznepomiary pól elektromagnetycznychekspres do kawy